Zainteresowania:

 

Sport:

 

Sportem interesuję się od ... zawsze. Zainteresowanie nie ogranicza się wyłącznie do śledzenia wiadomości. Szczególnie są mi bliskie sporty zimowe – dokładnie narciarstwo. Niestety w Szczecinie nie jest prosto uprawiać narciarstwo zwłaszcza .... biegowe (narciarstwo to nie tylko zjazd lub snowboard). Mamy wprawdzie szczecińską gubałówkę i każdy z mieszkańców miasta powinien tam zawitać pozjeżdżać lub poślizgać się na lodowisku ale pobiegać nie będzie mógł (np. w Finlandii są ośrodki rekreacyjne tzw. tube gdzie na nartach można biegać przez cały rok! i to na naturalnym śniegu!)... a cóż pomyśleć o uprawianiu np. biathlonu. A biathlon to moja ulubiona dyscyplina, którą swego czasu uprawiałem będąc członkiem kadry narodowej juniorów i klubu Górnik Iwonicz Zdrój. Ostatnie sukcesy naszych biathlonistów sprawiły, iż zainteresowanie dyscypliną w kraju wzrasta. Jeżeli ktoś chciałby włączyć się w nurt to proponuję śledzić kilka stron i serwisów w tym stronę IBU International Biathlon Union. Można na niej m.in. w czasie rzeczywistym śledzić zmagania biathlonistów reprezentacji Polski (Wiesław Ziemianin, Gwizdom, Tomek Sikora i inni) w Pucharze Świata. Ciekawa jest strona polski serwis biathlonowy oraz inny serwis także o nazwie polski serwis biathlonowy (niebawem obydwa serwisy zostaną najprawdopodobniej połączone). Dla zainteresowanych dostępne jest także forum dyskusyjne. Z dużą satysfakcją polecam także oficjalny serwis Tomka Sikory oraz .... jego serwis nieoficjalny. Biathlonem w Polsce „rządzi” związek - dokładnie Polski Związek Biathlonu. Jeszcze niedawno posiadał swoją oficjalną stronę no ale pewno pojawiły się kłopoty finansowe więc jej nie ma. Kłopoty .. te finansowe są chyba naszą – polską specjalnością. Głośno było o niejasnych rozliczeniach finansowych w Polskim Związku Narciarskim, co zmusiło Ministra Sportu Pana Lipca do wprowadzenia komisarza (na miejsce Włodarczyka powołano Tajnera). Pewno niewiele osób odnotowało, iż podobnie się stało w Polskim Związku Biathlonu – tutaj także ministerstwo musiało interweniować. Nie będę więcej na ten temat pisał, mam nadzieję tylko, iż zawodnicy, którzy postanowili postawić na biathlon w swoim życiu będą mogli się realizować ku uciesze swojej i naszej.

Jeżeli ktoś chciałby się zająć biathlonem „na poważnie” to właściwie ma do dyspozycji dwa-trzy miejsca – szkoły o profilu sportowym:

Duszniki Zdrój: Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Dusznikach Zdroju lub Zespół Szkół Ogólnokształcących i Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie im. Jana Izydora Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie link

Zakopane: Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza link

Oczywiście jest o wiele więcej klubów, których jest kilka a zlokalizowane generalnie na południu Polski. I tutaj można postawić znak zapytania – dlaczego? Kilka-kilkanaście lat temu pojawiło się kilku chłopców chyba z okolic Suwałk lub Białegostoku, którzy zaczęli osiągać dość dobre wyniki w Polsce. Można więc dyscypliny zimowe uprawiać nie tylko w Zakopanem i Wiśle. Warunki ku temu (ukształtowanie terenu, śnieg) np. na Warmii i Mazurach są wspaniałe (u nas w Szczecinie także, oczywiście kłopot ze śniegiem będzie większy). Może ktoś kiedyś pomyśli o tym i „cross country” stanie się popularne/dostępne w kraju (aby tak się stało muszą istnieć ośrodki. Pieniążki na nie nie muszą być duże. Potrzebna jest raptem ścieżka w terenie i skuter, który ją utwardzi. O „tubach” podobnych do tych skandynawskich nawet nie śmię marzyć.). Oczywiście najlepiej gdyby ministerstwo podjęło działania (w chwili obecnej wygląda, iż jedyną dyscypliną, którą widzą decydenci są skoki, a tzw. narty, czy też „deski” dla ogółu to wyłącznie zjazd ... i to najlepiej na Słowacji) lub przynajmniej je zainicjowało.

 

Poszukujący informacji na temat biathlonu i innych dyscyplin powinni zaglądać na podhalański portal sportowo-informacyjnym oraz może do bardziej oficjalnych miejsc jak:

-        polski portal olimpijskim

-        Ministerstwo Sportu

-        Polska Federacja Sportu Młodzieżowego

 

Sportowa zima to nie tylko biathlon i biegi dlatego także polecam strony przedstawicieli innych dyscyplin w tym:

-        stronę Katarzyny i Pawła Zygmuntów

-        stronę łyżwiarza szybkiego - Konrada Niedźwiedzkiego

-        serwis kombinacji norweskiej

-        serwisy dot. skoków narciarskich:

·   skoki narciarskie

·   skoki (skocznia)

·   ski jumping

-        oraz strony związków:

·   Polski Związek Biathlonu (już jest :))

·   Polski Związek Hokeja na Lodzie

·   Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego

·   Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

·   Polski Związek Narciarski

·   Polski Związek Snowboardu